Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ranglister

Verdensranglisten (07.06.2016): Dansk Rangliste (07.09.2016):
   
Se hele listen på BWF Se de officielle lister her fra DBF
Herresingle Herresingle
1. Lee Chong Wei, Malaysia 1. V. Axelsen, OBK Jan Ø. Jørgensen, Svenstrup
2. Chen Long, Kina 2. Jan Ø. Jørgensen, Svenstrup
3. Lin Dan, Kina 3. H-K. Vittinghus, TSS
4. Viktor Axelsen, Danmark 4. A. Antonsen AB
5. Jan Ø. Jørgensen, Danmark 5. E. Holst SIF
6. Tian Houwei, Kina  
7. C. T. Chen  
   
Damesingle Damesingle
1. Carolina Marin, Spanien  1. L. Kjærsfeldt, TSS

2.Li Xuerui, China

2. A. T. Madsen, VB
3. Nozomi Okuhara, Japan 3. N. K. Rohde, SIF 
4. Wang Yihan, China
4. K. Tolmoff,
5. Ratchanok Intanon, Thailand 5. M. Poulsen, TSS
   
Herredouble Herredouble
1. Lee Yong Dae - Yoo Yeon Seong, Korea 1. Carsten Mogensen, SIF
2. Fu Haifeng - Zhang Nan, Kina  1. Mathias Boe, Odense
3. Kim Gi Jung - Kim Sa Rang, Korea 
3. Mads Kolding, TSS
4. C. Biao - H. Wei, Kina 3. M. Conrad, SIF

5. H. Setiawan - M. Ashan, Indonesia 

5. A. Skaarup, TSS
   
Damedouble Damedouble
1. Misaki Matsutomo - Ayaka Takahashi, Japan  1. Kamilla Rytter Juhl, Greve
2.Tang Yuangting - Yu Yang, Kina  1. Christinna Pedersen, Greve
3. Jung Kyung Eun - Shin Seung Chan, Korea 3. S. Piek, TSS
4. K. Maheswari - G. Polii, Indonesien  4. S. Stoeva, AB
5. K. Rytter Juhl - C. Pedersen, Denmark 5. G. Stoeva. AB
   
Mixeddouble Mixeddouble
1. Zhang Nan - Zhao Yunlei, KinaJ.  1. J. Fischer, SIF
2. K. S. Hyun - K. Ha Na, Korea
2. J. Arends, VEB
3. Ahmad - L. Natsir, Indonesien 3. N. Nøhr, SSB
4. P. Jordan - D. Susanto, Indonesien  4. M. Christiansen, GBK
5. J. Fischer - C. Pedersen, Denmark

5. M. Kolding, HBK

   
  1. Christinna Pedersen, SIF
  2. S. Piek, TSS
  3. S. Thygesen, OBK
  4. L. Grebak, SSB
  5. E. Wengberg, VB

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive