Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

VM

Indonesien 2015

Herre-single Finale Chen Long - Lee Chong Wei 21/14 21-17

Dame-single Finale Carolina Marin - Saina Nehwal 21/16 21/19

Herre-double Finale Mohamed Ashan / Hendra Setiawan - Liu Xialong / Qiu Zihan 21/17 21/14
Dame-double Finale Tian Qing / Zhao Yunlei - Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl 23/25 21/8 21/15

Mix-Double Finale Zhang Nan / Zhao Yunlei - Liu Cheng / Bao Yixin 21/17 21/11

 

Danmark 2014
Herre-single Finale Chen Long - Lee Chong Wei 21/19 21/19
Dame-single Finale Carolina Marin - Li Xuerui 17/21 21/17 21/18
Herre-double Finale Ko Sung Hyun / Shin Baek Choel - Lee Yong Dae / Yoo Yeon Seong 22/20 21/23 21/18
Dame-double Finale Tian Qing / Zhao Yunlei - Wang Xiaoli / Yu Yang 21/19 21/15
Mixed-double Finale Zhang Nan / Zhao Yunlei - Ma Jin / Xu Chen 21/12 21/23 21/13

 

Kina 2013
Herre-single Finale Lin Dan - Lee Chong Wei 16/21 21/13 20/17 W.O.
Dame-single Finale Ratchanok Intanon - Li Xuerui 22/20 18/21 21/14
Herre-double Finale Mohammad Ahsan / Hendra Setiawan - Mathias Boe / Carsten Mogensen 21/13 23/21
Dame-double Finale Wang Xiaoli / Yu Yang - Hye Won Eom / Ye Na Jang 21/14 18/21 21/8
Mixed-double Finale Tontowi Ahmad / Liliyana Natsir - Ma Jin / Xu Chen 21/13 16/21 22/20

 

England 2011
Herre-single Finale Lin Dan - Lee Chong Wei 20/22 21/14 23/21
Dame-single Finale Wang Yihan - Shao C. Cheng 21/15 21/10
Herre-double Finale Cai Yun / Fu Haifeng - Sung H. Ko / Yeon S. Yoo 24/22 21/16
Dame-double Finale Wang Xiaoli / Yu Yang - Tian Qing / Zhao Yunlei 22/20 21/11
Mixed-double Finale Zhang Nan / Zhao Yunlei - C. Adcock / I. Banker 21/15 21/7

Frankrig 2010
Herre-single Finale Chen Jin - Taufik Hidayat 21/13 21/15
Dame-single Finale Wang Lin - Wang Xin 21/11 19/21 21/13 
Herre-double Finale Cai Yun / Fu Haifeng - Kien K. Koo / Boon H. Tan 18/21 21/18 21/14
Dame-double Finale Du Jing / Yu Yang - Ma Jin / Wang Xiaoli 21/9 21/17
Mixed-double Finale Zheng Bo / Ma Jin - He Hanbin / Yu Yang 21/14 21/10

Indien 2009
Herre-single Finale Lin Dan - Chen Jin 21/16 21/16
Dame-single Finale Lu Lan - Xie Xingfang 23/21 21/12
Herre-double Finale Cai Yun / Fu Haifeng - Jae Sung Jung / Yong Dae Lee 21/18 16/21 28/26
Dame-double Finale Zhang Yawen / Zhao Tingting - Cheng Su / Zaho Yunlai 17/21 21/17 21/16
Mixed-double Finale Thomas Laybourn / Kamilla Juhl - Nova Widianto / L. Natsir 21/13 21/17
 
Malaysia 2007
Herre-single Finale Lin Dan - Sony Dwi Kuncoro 21/11 22/20
Dame-single Finale Lin Zhu - Chen Wang 21/8 21/12
Herre-double Finale Markis Kido / H. Setiawan - Jae S. Jung / Yong D. Lee 21/19 21/19 
Dame-double Finale Yang Wei / Zhang Jiewen - Gao Ling / Huang Sui 21/16 21/19
Mixed-double Finale N. Widianto / L. Natsir - Zheng Bo / Gao Ling 21/16 21/14
 
Madrid 2006
Herre-single Finale Lin Dan - Bao Chunlai 15/21 21/17 21/12
Dame-single Finale Xie Xingfang - Zhang Ning 21/16 21/14
Herre-double Finale Fu Haifeng / Cai Yun - A. Clark / Robert Blair 21/9 21/13
Dame-double Finale Gao Ling / Huang Sui - Zhang Yawen / Wei Yili 23/21 21/9
Mixed-double Finale N. Robertson / Gail Emms - A. Clark / D. Kellogg 21/15 21/12
 
Anahaim 2005
Herre-single Finale Taufik Hidayat - Lin Dan 15/3 15/7
Dame-single Finale Xie Xingfang - Zhang Ning 11/8 9/11 11/3
Herre-double Finale T. Gunawan / H. Bach - C. Wijaya / S. Budiarto 15/11 10/15 15/11
Dame-double Finale Zhang Jiewen / Yang Wei  - Gao Ling / Huang Sui 17/16 15/7
Mixed-double Finale N. Widianto / L. Natsir - Xie Zhongbo / Z. Yawen 13/15 15/8 15/2 
  
BIRMINGHAM 2003
Herre-single Semi-Finaler Choong Hann WONG, MAS  - Seung Mo SHON, KOR 13 15-4, 15-5
Xuanze XIA, CHN - Chunlai BAO, CHN 15-11, 15-7
Finale Xuanze XIA, CHN - Choong Hang Wong MAS 15-6, 13-15, 15-6
Dame-single Semi-Finaler Ruina Gong, CHN - Mi Zhou CHN 11-2, 11-4
Ning Zhang CHN - Mia Audina NED 11-7, 11-0
Finale Ning Zhang CHN - Ruina Gong CHN 11-6, 11-3
Herre-double Semi-Finaler Lars Paaske / Jonas Rasmussen DEN - Yang Sang /Bo Zheng  CHN 15-6, 15-8
Candra Wijaya / Sigit Budiarto INA - Haifeng Fu / Yun Cai CHN 6-15, 15-10, 15-9
Finale Lars Paaske / Jonas Rasmussen DEN - Candra Wijaya / Sigit Budiarto INA 15-7, 13-15, 15-13
Dame-double Semi-Finaler Yili Wei / Tingting Zhao CHN - Shizuka Yamoto /Seiko Yamada JPN 15-9, 15-11
Ling Gao / Sui Hang CHN - Rikke Olsen / Ann-Lou Jørgensen DEN 15-5, 15-2
Finale Ling Gao / Sui Hang CHN - Yili Wei / Tingting Zhao CHN 15-8, 15-11
Mixed-double Semi-Finaler Jun Zhang / Ling Gao CHN - Jonas Rasmussen / Rikke Olsen DEN 15-3, 17/15
Dong Moon Kim / Kyung Min Ra KOR - Qiqiu Chen / Tinting Zhao CHN 15/7, 15/5
Finale Dong Moon Kim / Kyung Min Ra KOR - Jun Zhang / Ling Gao CHN 15-7, 15-8 
  
  
 
SEVILLE 2001
Herre-single Semi-Finaler - Hendrawan (INA) slår Taufik Hidayat (INA): 11/15, 15/5, 1/7 rtd.
Peter Gade (DEN) slår Chen Hong (CHN): 17/14, 15/2
Finale - Hendrawan (INA) slår Peter Gade (DEN): 15/6, 17/16
Dame-single Semi-Finaler - Gong Ruina (CHN) slår Gong Zhichao (CHN): 13/10, 11/4
Zhou Mi (CHN) slår Zhang Ning (CHN): 11/5, 11/9  Finale - Gong Ruina (CHN) slår Zhou Mi (CHN): 11/9, 11/4
Herre-double Semi-Finaler - Tony Gunawan/Halim Haryanto (INA) slår Chew Choon Eng/Chan Chong Ming (MAS): 12/15, 15/5, 15/13
Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon (KOR) slår Choong Tan Fook/Lee Wan Wah (MAS): 15/7, 9/15, 15/10
Finale - Tony Gunawan/Halim Haryanto (INA) slår Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon (KOR): 15/0, 15/13
Dame-double Semi-Finaler - Zhang Jiewen/Wei Yili (CHN) slår Ra Kyung Min/Lee Kyung Won (KOR): 15/11, 15/3
Gao Ling/Huang Sui (CHN) slår Chen Lin/Jiang Xuelian (CHN): w/o
Finale - Gao Ling/Huang Sui (CHN) slår Zhang Jiewen/Wei Yili (CHN): 15/11, 17/15
Mixed-double Semi-Finaler - Kim Dong Moon/Ra Kyung Min (KOR) slår Michael Sogaard/Rikke Olsen (DEN): 15/7, 15/9
Zhang Jun/Gao Ling (CHN) slår Jens Eriksen/Mette Schjoldager (DEN): 15/2, 15/12
Finale - Zhang Jun/Gao Ling (CHN) slår Kim Dong Moon/Ra Kyung Min (KOR): 15/10, 12/15, 17/16 
  
  
 
København 1999
Herre-single Semi-Finaler - Fung Permadi (TPE) slår Peter Gade Christensen(DEN) : 15-11, 1-15, 15-14
Sun Jun (CHN) slår Poul-Erik Hoyer-Larsen (DEN) : 15-4, 15-6
Finale - Sun Jun (CHN) slår Fung Permadi (TP) : 15-6, 15-13
Dame-single Semi-Finaler - Dai Yun (CHN) slår Mette Sorensen (DEN) : 11-8, 13-12
Camilla Martin (DEN) slår Ruina Gong (CHN) : 6-11, 11-9, 11-3
Finale - Camilla Martin (DEN) slår Dai Yun (CHN) : 11-6, 6-11, 11-10
Herre-double Semi-Finaler - Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon (KOR) slår Zhang Wei/Zhang Jun (CHN) : 15-6, 17-5
Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung (KOR) slår Simon Archer/Nathan Robertson (ENG) : 15-11, 15-8
Finale - Ha Tae Kwon/Kim Dong Moon (KOR) bt Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung (KOR) : 15-5, 15-5
Dame-double Semi-Finaler - Ge Fei/Gu Jun (CHN) slår QinYiyuan/Gao Ling (CHN): 15-6, 15-7
Ra Kyung Min/Chung Jae Hee (KOR) slår Ann Jorgensen/Majken Vange (DEN) : 15-10, 7-15, 15-10
Finale - Ge Fei/Gu Jun (CHN) slår Ra Kyung Min/Chung Jae Hee (KOR) : 15-4, 15-5
Mixed-double Semi-Finaler - Kim Dong Moon/Ra Kyung Min (KOR) slår Liu Yong/Ge Fei (CHN) : 15-7, 7-15, 15-8
Simon Archer/Joanne Goode (ENG) slår Michael Sogaard/Rikke Olsen (DEN) : 15-5, 15-9
Finale - Kim Dong Moon/Ra Kyung Min (KOR) bt Simon Archer/Joanne Goode (ENG) : 15-10, 15-13 
  
  
  
GLASGOW 1997
Herre-single Semi-Finaler - Peter Rasmussen (DEN) slår Arbi Heryanto (INA) : 9-15, 15-9, 15-2
Sun Jun (CHN) slår Poul-Erik Hoyer-Larsen (DEN) : 15-7, 14-17, 15-9
Finale - Peter Rasmussen (DEN) slår Sun Jun (CHN) : 16-17, 18-13, 15-10
Dame-single Semi-Finaler - Ye Zhaoying (CHN) slår Wang Chen (CHN) : 11-5, 5-11, 11-4
Gong Zhichao (CHN) slår Han Jingna (CHN) : 12-11, 11-9
Finale - Ye Zhaoying (CHN) slår Gong Zhichao (CHN) : 12-11, 11-8
Herre-double Semi-Finaler - Candra Wijaya/Budiarto Sigit (INA) slår Lee Dong Soo/Yoo Yong Sung (KOR) : 15-11, 15-11
Cheah Soon Kit/Yap Kim Hock (MAL) slår Ricky Subagja/Rexy Mainaky (INA) : 15-9, 2-15, 15-12
Finale - Candra Wijaya/Budiarto Sigit (INA) slår Cheah Soon Kit/Yap Kim Hock (MAL) : 8-15, 18-17, 15-7
Dame-double Semi-Finaler - Ge Fei/Gu Jun (CHN) slår Qiang Hong/Liu Lu (CHN) : 15-3, 15-3
Qin Yiyuan/Tang Yongshu (CHN) slår Eliza/Rosiana Zelin (INA) : 11-15, 15-11, 15-9
Finale - Ge Fei/Gu Jun (CHN) slår Qin Yiyuan/Tang Yongshu (CHN) : 15-1, 15-8
Mixed-double Semi-Finaler - Jens Eriksen/Marlene Thomsen (DEN) slår Trikus Heryanto/Minarti Timur (INA) : 8-15, 15-13, 17-15
Liu Yong/Ge Fei (CHN) slår Michael Sogaard/Rikke Olsen (DEN) : 15-10, 15-9
Finale - Liu/Yong/Ge Fei (CHN) slår Jens Eriksen/Marlene Thomsen (DEN) : 15-5, 16-17, 15-4 
  
  
  
 LAUSANNE 1995
Herre-single Heryanto Arbi (INA) slår Park Sung Woo (KOR) 15-11, 15-8
Dame-single Ye Zhaoying (CHN) slår Han Jingna (CHN) 11-7, 11-0
Herre-double Rexy Mainaky/Ricky Subagja (INA) slår Jon Holst Christensen/Thomas Lund (DEN) 15-5, 15-2
Dame-double Gil Young Ah/Jang Hye Ock (KOR) slår Finarsih/Lili Tampi (INA) 3-15, 15-11, 15-10
Mixed-double Thomas Lund/Marlene Thomsen (DEN) slår Jens Eriksen/Helene Kirkegaard (DEN) 15-2, 15-6
 
 
 
 BIRMINGHAM 1993
Herre-single Joko Suprianto (INA) slår Hermawan Susanto (INA) : 15-5, 15-11
Dame-single Susi Susanti (INA) slår Bang Soo Hyun (KOR) : 7-11, 11-9, 11-3
Herre-double Ricky Subagja/Rudy Gunawan (INA) slår Cheah Soon Kit/Soo Beng Kiang (MAS) : 15-11, 15-3
Dame-double Nong Qunhua/Zhou Lei (CHN) slår Chen Ying/Wu Yuhong (CHN) : 15-5, 15-10
Mixed-double Thomas Lund/Catrine Bengtsson (DEN/SWE) slår Jon Holst-Christensen/Grete Mogensen (DEN) : 10-15, 15-6, 15-12
 
 
 
 København 1991
Herre-single Zhao Jianhua (CHN) slår Allan Budi Kusuma (INA) : 18-13, 15-4
Dame-single Tang Jiuhong (CHN) slår Sarwendah Kusumawardhani (INA) : 11-6, 11-1
Herre-double Park Joo Bong/Kim Moon Soo (KOR) slår Jon Holst-Christensen/Thomas Lund (DEN): 15-4, 15-6
Dame-double Guan Weizhen/Nong Qunhua (CHN) slår Christine Magnusson/Maria Bengtsson (SWE) : 15-7, 15-4
Mixed-double Park Joo Bong/Chung Myung Hee (KOR) slår Thomas Lund/Pernille Dupont (DEN): 15-5, 15-17, 15-9
 
 
 
 JAKARTA 1989
Herre-single Yang Yang (CHN) slår Ardy Wiranata (INA) : 15-10, 2-15, 15-5
Dame-single Li Lingwei (CHN) slår Hwang Hua (CHN) : 11-6, 12-9
Herre-double Li Yongbo/Tian Bingyi (CHN) slår Chen Kang/Chen Hongyong (CHN) : 15-3, 15-12
Dame-double Lin Ying/Guan Weizhen (CHN) slår Chung Myung Hee/Hwang Hye Young (KOR) : 15-1, 15-7
Mixed-double Park Joo Bong/Chung Myung Hee (KOR) slår Eddy Hartono/Verawaty Fajrin (INA) : 15-9, 15-9
 
 
 
 BEIJING 1987
Herre-single Yang Yang (CHN) slår Morten Frost (DEN) : 15-2, 13-15, 15-12
Dame-single Han Aiping (CHN) slår Li Lingwei (CHN) : 10-12, 11-4, 11-7
Herre-double Li Yongbo/Tian Bingyi (CHN) slår Jalani Sidek/Razif Sidek (MAS) : 15-2, 8-15, 15-9
Dame-double Lin Ying/Guan Weizhen (CHN) slår Han Aiping/Li Lingwei (CHN) : 15-7, 15-8
Mixed-double Wang Pengren/Shi Fangjing (CHN) slår Lee Deuk Choon/Chung Myung Hee (KOR) : 15-8, 15-7
 
 
 
 CALGARY 1985
Herre-single Han Jian (CHN) slår Morten Frost (DEN) : 14-18, 15-10, 15-8
Dame-single Han Aiping (CHN) slår Wu Jianqin (CHN) : 6-11, 12-11, 11-2
Herre-double Park Joo Bong/Kim Moon Soo (KOR) slår Li Yongbo/Tian Bingyi (CHN) : 5-15, 15-7, 15-9
Dame-double Han Aiping/Li Lingwei (CHN) slår Lin Ying/Wu Dixi (CHN) : 15-9, 14-18, 15-9
Mixed-double Park Joo Bong/Yoo Sang Hee (KOR) slår Stefan Karlsson/Maria Bengtsson (SWE) : 15-10, 12-15, 15-12
 
 
 
 København 1983
Herre-single Icuk Sugiarto (INA) slår Liem Swie King (INA) : 15-8, 12-15, 17-16
Dame-single Li Lingwei (CHN) slår Han Aiping (CHN) : 11-8, 6-11, 11-7
Herre-double Steen Fladberg/Jasper Helledie (DEN) slår Mike Tredgett/Martin Dew (ENG) : 15-10, 15-10
Dame-double Lin Ying/Wu Dixi (CHN) slår Nora Perry/Jane Webster (ENG) : 15-4, 15-12
Mixed-double Thomas Kihlström/Nora Perry (SWE/ENG) slår Steen Fladberg/Pia Nielsen (DEN) : 15-1, 15-11
 
 
 
 JAKARTA 1980
Herre-single Rudy Hartono (INA) slår Liem Swie King (INA) : 15-9, 15-9
Dame-single Verawaty Wiharjo (INA) slår Ivana (INA) : 11-1, 11-3
Herre-double Ade Chandra/Christian Hadinata (INA) slår Kartono/Heryanto (INA) : 5-15, 15-5, 15-7
Dame-double Nora Perry/Jane Webster (ENG) slår Imelda Wiguno/Verawaty (INA) : 15-12, 15-9
Mixed-double Christian Hadinata/Imelda Wiguno slår Mike Tredgett/Nora Perry (ENG) : 15-12, 15-4
 
 
 
 MALMØ 1977
Herre-single Flemming Delfs (DEN) slår Sven Pri (DEN) : 15-5, 15-6
Dame-single Lene Køppen (DEN) slår Gillian Gilks (ENG) : 12-9, 12-11
Herre-double Tjun Tjun/Johan Wahjudi (INA) slår Ade Chandra/Christian Hadinata (INA) 15-6, 15-4
Dame-double Etsuko Toganoo/Erniko Ueno (JPN) slår van Beusekom/Ridder (NED) : 15-10, 15-11
Mixed-double Steen Skovgaard/Lene Koppen (DEN) slår Derek Talbot/Gillian Gilks (ENG) : 15-12, 18-17

 

 


 
 

 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive