Badmintonligaen

1.

VENDSYSSEL 9
2.  TEAM SKÆLSKØR-SLAGELSE 8
3. SKOVSHOVED 6
4. AARHUS AB 6
5. GREVE 5
6. SOLRØD STRAND 4
7. HØJBJERG 2
8. GENTOFTE 1
9. VÆRLØSE 1
10. ODENSE OBK 0

1. Division

1. LILLERØD 11
2. LANGHØJ 10
3. KMB 2010 8
4. AALBORG TRITON 7
5. SOLRØD STRAND 2 6
6.  GREVE 2 3
7.  HØJBJERG 2 3
8.  VÆRLØSE 2  0

Badmintonshoppen på Instagram

Turneringer:

* * *

 

1-4 november:

43th Yonex Hungarian International

Resultater

 

6-11 november:

Fuzhou China Open

Resultater

 

8-11 november:

Norwegian International

Resultater

 

13-18 november:

Yonex Sunrise Hong-Kong Open

Resultater 

 

14-17 november:

FZ FORZA Irish Open

Resultater 

 

20-25 november:

Syed Modi International Badminton Championships

Resultater 

 

21-25 november:

Scottish Open

Resultater 

 

22-25 november:

Victor Slovenia Future Series

Resultater 

 

27-2 december:

Victor Korea Masters

Resultater 

 

28-1 december:

Welsh International

Resultater  

 * * *

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra Badmintonbladet

Copenhagen Masters

2015

MS: Viktor Axelsen

DS: Line Kjærsfeldt

HD: Mathias Boe / Carsten Mogensen 

DD: Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl

XD: Joachim Fischer / Christinna Pedersen 

 

2014

MS: Viktor Axelsen 
MD: Mathias Boe / Carsten Mogensen 
XD: Joachim Fischer / Christinna Pedersen
WD: Christinna Pedersen / Kamilla Rytter Juhl

 

2013 Falkoner Centret, København

HS: Viktor Axelsen

HD: Mathias Boe / Carsten Mogensen

MD: Joachim Fischer / Christinna Pedersen

 

2012 Falkoner Centret, København

HS: Jan Ø. Jørgensen

HD: Mads Kolding / Carsten Mogensen

MD: Joachim Fischer / Christinna Pedersen

 

2011 Falkoner Centret, København

HS: Jan Ø. Jørgensen

DS: I. Ratchanok

HD: Mads Conrad / Jonas Rasmussen

MD: Joachim Fischer / Christinna Pedersen

 

2010 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
DS: P. Salakjit
HD: Mads Conrad / Jonas Rasmussen
MD: Joachim Fisher / Christinna Pedersen

2009 Falkoner Centret, København
HS: Jan Ø. Jørgensen, Danmark
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Lars Paaske / Jonas Rasmussen
MD: Thomas Laybourn / Kamilla Juhl

2008 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Tine Rasmussen, Danmark
HD: Lars Paaske / Jonas Rasmussen

2007 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
DS: Xu Huaiwen, Tyskland
HD: Jens Eriksen / Martin Lundgaard

2006 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
MD: Thomas Laybourn / Kamilla Juhl
HD: Fu Haifeng / Cai Yun, Kina

2005 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
MD: Nathan Robertson / Gail Emms
HD: Tony Gunawan / Howard Bach, USA

2004 Falkoner Centret, København
HS: Peter Gade, Danmark
MD: Jens Eriksen / Mette Schjoldager, Danmark
HD: Eng Hian / Flandy Limpele, Indonesien

2003 Cirkusbygningen, København
HS: Wong Choong Hann, Malaysia
DS: Xie Xingfang, Kina
HD: Halim Haryanto/Candra Wijaya, Indonesien

2002 Cirkusbygningen, København
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Zhang Ning, Kina
HD: Sigit Budiarto/Candra Wijaya, Indonesien

2001 Cirkusbygningen, København
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Sigit Budiarto/Candra Wijaya, Indonesien

2000 Cirkusbygningen, København
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Gong Zhichao, Kina
HD: Flandby Limpele/Eng Hian, Indonesien

1999 Cirkusbygningen, København
HS: Peter Gade Christensen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Choon Tan Fook/Lee Wan Wah, Malaysia

1998 Cirkusbygningen, København
HS: Sun Jun, Kina
DS: Zhang Ning, Kina
HD: Jens Eriksen/Jesper Larsen, Danmark

1997 Cirkusbygningen, København
HS: Sun Jun, Kina
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Candra Wijaya/Tony Gunawan, Indonesien

1996 Cirkusbygningen, København
HS: Poul-Erik Høyer Larsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark

1995 Cirkusbygningen, København
HS: Jens Olsson, Sverige
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Henrik Svarrer/Michael Søgaard, Danmark

1994 Cirkusbygningen, København
HS: Heryanto Arbi, Indonesien
DS: Lim Xiao Qing, Sverige
HD: Thomas Lund/Jon Holst-Christensen, Danmark

1993 Cirkusbygningen, København
HS: Thomas Stuer-Lauridsen, Danmark
DS: Camilla Martin, Danmark
HD: Jon Holst-Christensen/Thomas Lund, Danmark

Scandinavian Masters – Scandinavian Cup

1984-1985
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Han Aiping, Kina
HD: Zhang Qiang/Zhou Jincan, Kina
DD: Lin Ying/Wu Dixi, Kina
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1983-1984
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Chen Ruizhen, Kina
HD: Kartono/Rudy Heryanto, Indonesien
DD: Y. Yonekura/A. Tokuda, Japan
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

1981-1982
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Lene Køppen, Danmark
HD: Luan Jin/Lin Jiangli, Kina
DD: Nora Perry/Jane Webster, England
MD: Mike Tredgett/Nora Perry, England


Scandinavian Open

1987 Malmø
HS: Yang Yang, Kina
DS: Li Lingwei, Kina
HD: Li Yongbo/Tian Bingyi, Kina
DD: Lin Ying/Guan Weizhen, Kina
MD: Stefan Karlsson/Maria Bengtsson, Sverige

1986 København
HS: Morten Frost, Danmark
DS: Qian Ping, Kina
HD: Jesper Helledie/Steen Fladberg, Danmark
DD: Yun Ja Kim/Sang Hee Yoo, Korea
MD: Martin Dew/Gillian Gilks, England

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive