Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Badmintonligaen 8. runde

Lillerød - Ikast 4-2

2HS Jesper Andresen 12 13  
  Sune Gavnholt 21 21  
1MD Jon Barth Hansen 21 21  
  Sara Runesten-Petersen
  Kim Astrup Sørensen 15 3  
  Fiona McKee
1DS Karina Jørgensen 9 21 9
  Kristina Ludikova 21 13 21
1DD Rikke Olsen Siegemund 21 21  
  Ann Nielsen
  Johanne Søndergaard 8 11  
  Henriette Hansen
1HS Peter Mikkelsen 21 21  
  Jeppe Lund 19 15  
1HD Peter Steffensen 21 21  
  Mikkel Elbjørn Larsen
  Ashley Moss 10 15  
  Henrik K. Hansen

 

TSS - Værløse 4-2

2HS Hans-Kristian Vittinghus 21 21  
  Emil Vind 15 18  
1HS Peter Høeg Gade 16 21 21
  Kasper Ipsen 21 16 7
1DS Mette Poulsen 6 9  
  Tine Baun 21 21  
1HD Carsten Mogensen 21 21  
  Mathias Boe
  Peter Mørk 13 11  
  Rasmus Bonde
1DD Judith Meulendijks 11 17  
  Helle Nielsen
  Maria Helsbøl 21 21  
  Anne Skelbæk
1MD Joachim Fischer 21 21  
  Britta Andersen
  Anders Kristiansen 13 19  
  Karina Sørensen

 

Odense - Vendsyssel 2-4

1HS Misha Zilberman 14 21 15
  Eric Pang 21 17 21
1DS Petya T. Nedelcheva 21 21  
  Lærke Folsted 7 8  
2HS Steffen Rasmussen 24 16  
  Kristian F. Midtgaard 26 21  
1HD Michael Them 19 18  
  Michael Jensen
  Jonas Rasmussen 21 21  
  Simon Mollyhus
1MD Tore Vilhelmsen 15 17  
  Sara Thygesen
  Rune Dyhr Thomsen 21 21  
  Anastasia Russkikh
1DD Camilla Martens 19 21 21
  Mia Sejr Nielsen
  Rikke Axelsen 21 12 14
  Kristina Weesgaard

 

Greve - Skovshoved 5-1

1DS Nanna Brosolat Jensen 21 21  
  Mette K. Pedersen 15 8  
1DD Kamilla Rytter Juhl 21 21  
  Christinna Pedersen
  Mette Viscovich 19 19  
  Pernille Harder
1HS Jens-Kristian Leth 21 14 21
  Christian Lind Thomsen 15 21 18
1MD Robert Mateusiak 21 21  
  Nadiezda Zieba
  Mads Pieler Kolding 18 18  
  Julie Houmann
1HD Lars Paaske 21 21  
  Rasmus Mangor Andersen
  Morten Spurr Madsen 11 18  
  Peter Hasbak
2HS Gregers Schytt 19 21 15
  Niels Christian Kaldau 21 16 21

Gentofte - Team Aarhus 4-2

1HD Christian Skovgaard 15 20  
  Sam Magee
  Kasper Henriksen 21 22  
  Anders Skaarup Rasmussen
2HS Morten Tolver Kronborg 19 21 21
  Morten Brødbæk 21 18 12
1HS Scott Evans 24 21  wo
  Jan Ø. Jørgensen 22 0  
1DS Camilla Overgaard 12 21 21
  Maria Herskind 21 12 10
1DD Marie Røpke 21 21  
  Line Isberg
  Line Kruse 15 18  
  Lena Frier Kristiansen
1MD Mikkel Delbo Larsen 21 24 14
  Maria Thorberg
  Jakob Staael 19 26 21
  Mie Schjøtt-Kristense
 
 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive