Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Badmintonligaen 6. runde

Greve - Gentofte 6-0

1HS Jens-Kristian Leth 21 9  wo
  Scott Evans 19 8  
1MD Robert Mateusiak 22 21  
  Nadiezda Zieba
  Mikkel Delbo Larsen 20 13  
  Maria Thorberg
1HD Rasmus Mangor Andersen 21 22  
  Lars Paaske
  Sam Magee 15 20  
  Christian Skovgaard
1DS Nanna Brosolat Jensen 18 21 21
  Camilla Overgaard 21 15 10
1DD Christinna Pedersen 21 12 21
  Kamilla Rytter Juhl
  Marie Røpke 18 21 12
  Line Isberg
2HS Gregers Schytt 21 21  
  Morten Tolver Kronborg 18 12  
 

TSS - Skovshoved 5-1

1DS Judith Meulendijks 21 22  
  Mette Viscovich 12 20  
1HD Mathias Boe 21 21  
  Carsten Mogensen
  Morten Spurr Madsen 11 12  
  Niels Christian Kaldau
1DD Helle Nielsen 21 16 17
  Mette Poulsen
  Julie Houmann 14 21 21
  Pernille Harder
1HS Peter Høeg Gade 21 21  
  Christian Lind Thomsen 15 12  
1MD Joachim Fischer 21 20 21
  Britta Andersen
  Mads Pieler Kolding 15 22 14
  Mette Schjoldager
2HS Hans-Kristian Vittinghus 20 21 21
  Daniel Damgaard-Pedersen 22 17 12
 

Lillerød - Vendsyssel 4-2

1HS Peter Mikkelsen 21 24  
  Eric Pang 11 22  
1MD Jacob Chemnitz 5 12  
  Sara Runesten-Petersen
  Thomas Laybourn 21 21  
  Anastasia Russkikh
1HD Mikkel Elbjørn Larsen 21 12 14
  Peter Steffensen
  Simon Mollyhus 18 21 21
  Jonas Rasmussen
1DS Karina Jørgensen 22 14 21
  Anna Rice 20 21 16
2HS Stephan Wojcikiewicz 21 22  
  Kristian F. Midtgaard 11 20  
1DD Ann Nielsen 21 21  
  Rikke Olsen Siegemund
  Kristina Weesgaard 17 10  
  Rikke Axelsen
 

Odense - Team Aarhus 2-4

1HS Misha Zilberman 11 11  
  Jan Ø. Jørgensen 21 21  
1DS Camilla Martens 15 21 21
  Maria Herskind 21 18 18
1HD Michael Jensen 14 21 19
  Michael Them
  Kasper Henriksen 21 17 21
  Jakob Staael
1MD Tore Vilhelmsen 13 14  
  Sara Thygesen
  Anders Skaarup Rasmussen 21 21  
  Mie Schjøtt-Kristensen
2HS Steffen Rasmussen 21 12 21
  Morten Brødbæk 19 21 17
1DD Mia Sejr Nielsen 12 15  
  Petya T. Nedelcheva
  Lena Frier Kristiansen 21 21  
  Line Kruse

Ikast - Værløse 1-5

1HS Sune Gavnholt 14 10  
  Kasper Ipsen 21 21  
2HS Jeppe Lund 21 21  
  Emil Vind 11 16  
1DS Kristina Ludikova 15 21 15
  Tine Baun 21 17 21
1MD Henrik K. Hansen 12 13  
  Fiona McKee
  Anders Kristiansen 21 21  
  Karina Sørensen
1HD Ashley Moss 11 22 14
  Kim Astrup Sørensen
  Peter Mørk 21 20 21
  Rasmus Bonde
1DD Johanne Søndergaard 8 6  
  Henriette Hansen
  Maria Helsbøl 21 21  
  Anne Skelbæk
 
 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive