Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Badmintonligaen 5. runde

 

Skovshoved - Lillerød 1-5

1HD Peter Hasbak 17 18  
  Morten Spurr Madsen
  Jacob Chemnitz 21 21  
  Mikkel Elbjørn Larsen
1MD Mads Pieler Kolding 21 21  
  Julie Houmann
  Peter Steffensen 12 19  
  Sara Runesten-Petersen
1DS Mette Viscovich 21 14 19
  Karina Jørgensen 17 21 21
2HS Niels Christian Kaldau 11 17  
  Stephan Wojcikiewicz 21 21  
1HS Christian Lind Thomsen 17 21 21
  Peter Mikkelsen 21 13 23
1DD Pernille Harder 22 18  
  Mette Schjoldager
  Rikke Olsen Siegemund 24 21  
  Ann Nielsen

Gentofte - Værløse 3-4

2HS Morten Tolver Kronborg 21 15 18
  Emil Vind 15 21 21
1HS Scott Evans 18 15  
  Kasper Ipsen 21 21  
1DS Camilla Overgaard 10 9  
  Tine Baun 21 21  
1DD Line Isberg 21 21  
  Marie Røpke
  Anne Skelbæk 18 17  
  Maria Helsbøl
1HD Sam Magee 13 21 21
  Christian Skovgaard
  Anders Kristiansen 21 14 16
  Rasmus Bonde
1MD Mikkel Delbo Larsen 24 21  
  Maria Thorberg
  Peter Mørk 22 13  
  Karina Sørensen
GS Mikkel Delbo Larsen 19 0  
  Marie Røpke
  Anders Kristiansen 21 0  
  Karina Sørensen

Vendsyssel - Ikast 5-1

1DS Lauren Todt 9 11  
  Kristina Ludikova 21 21  
1HS Eric Pang 21 21  
  Sune Gavnholt 16 11  
1DD Anastasia Russkikh 20 21 21
  Rikke Axelsen
  Henriette Hansen 22 15 9
  Fiona McKee
2HS Kristian F. Midtgaard 13 21 21
  Jeppe Lund 21 13 11
1HD Jonas Rasmussen 21 21  
  Simon Mollyhus
  Kim Astrup Sørensen 12 7  
  Henrik K. Hansen
1MD Rune Dyhr Thomsen 21 21  
  Dorte Ledet
  Anders Larsen 14 14  
  Katrine K Jensen

 

Team Århus - TSS 4-3

1HS Jan Ø. Jørgensen 21 21  
  Peter Høeg Gade 14 13  
1HD Jakob Staael 11 19  
  Kasper Henriksen
  Mathias Boe 21 21  
  Carsten Mogensen
1MD Anders Skaarup Rasmussen 13 18  
  Mie Schjøtt-Kristensen
  Joachim Fischer 21 21  
  Britta Andersen
1DS Maria Herskind 21 17 21
  Mette Poulsen 13 21 19
1DD Lena Frier Kristiansen 21 18 21
  Line Kruse
  Helle Nielsen 5 21 9
  Judith Meulendijks
2HS Morten Brødbæk 11 17  
  Hans-Kristian Vittinghus 21 21  
GS Anders Skaarup Rasmussen 21 0  
  Mie Schjøtt-Kristensen
  Carsten Mogensen 16 0  
  Britta Andersen

 

 

Greve - Odense 5-1

1DS Nanna Brosolat Jensen 21 21  
  Celia Villebro 12 6  
1MD Robert Mateusiak 21 21  
  Nadiezda Zieba
  Tore Vilhelmsen 10 6  
  Sara Thygesen
2HS Jens-Kristian Leth 21 21  
  Steffen Rasmussen 14 17  
1DD Kamilla Rytter Juhl 21 21  
  Christinna Pedersen
  Mia Sejr Nielsen 9 15  
  Camilla Martens
1HD Lars Paaske 21 21  
  Rasmus Mangor Andersen
  Michael Them 13 18  
  Michael Jensen
1HS Joachim Persson 18 21 14
  Misha Zilberman 21 19 21

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive