Badmintonligaen

1.

VENDSYSSEL 9
2.  TEAM SKÆLSKØR-SLAGELSE 8
3. SKOVSHOVED 6
4. AARHUS AB 6
5. GREVE 5
6. SOLRØD STRAND 4
7. HØJBJERG 2
8. GENTOFTE 1
9. VÆRLØSE 1
10. ODENSE OBK 0

1. Division

1. LILLERØD 11
2. LANGHØJ 10
3. KMB 2010 8
4. AALBORG TRITON 7
5. SOLRØD STRAND 2 6
6.  GREVE 2 3
7.  HØJBJERG 2 3
8.  VÆRLØSE 2  0

Badmintonshoppen på Instagram

Turneringer:

* * *

 

1-4 november:

43th Yonex Hungarian International

Resultater

 

6-11 november:

Fuzhou China Open

Resultater

 

8-11 november:

Norwegian International

Resultater

 

13-18 november:

Yonex Sunrise Hong-Kong Open

Resultater 

 

14-17 november:

FZ FORZA Irish Open

Resultater 

 

20-25 november:

Syed Modi International Badminton Championships

Resultater 

 

21-25 november:

Scottish Open

Resultater 

 

22-25 november:

Victor Slovenia Future Series

Resultater 

 

27-2 december:

Victor Korea Masters

Resultater 

 

28-1 december:

Welsh International

Resultater  

 * * *

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra Badmintonbladet

Ungdom

U-VM - tirsdag

Mixeddouble: 3. runde
A. Bond / D. S. Hansen 21/11 17/21 13/21
R. Dhanriano / N. P. Lestari
Herresingle:  
A. Antonsen - S. Y. B. Ong 21/17 18/21 8/21
Damesingle:  
M. Blichfeldt - S. Solis 8/21 11/21
Herredouble: 2. runde
M. Bay-Smidt / F. Mortensen 9/21 21/15 21/15
Li-Wei Po / M-T. Yang
A. Bond / J. Eipe 21/18 25/23
H. S. Kang / K. H. Park
  3. runde
M. Bay-Smidt / F. Mortensen 15/21 21/13 17/21
Arjun M.R. / C. Shetty
A. Bond / J. Eipe 21/17 21/12
Z. R. R. Ng / S. Y. B. Ong
Damedouble:  
S. H. Dahl / S. Lundgaard 13/21 10/21
K. H. Park / M. A. Yoon

U-VM Danmark - Singapore 3-2

Mixeddouble: Play-Off
D. S. Hansen / A. Bond 21/18 21/11
M. Tan / N. Ong
Damesingle:  
M. Blichfeldt - M. J. Yeo 20/22 19/21
1. Herresingle:  
R. Gemke - B. Y. S. Ong 21/19 17/21 13/21
Damedouble:  
S.D. Holmboe/J.D. Jakobsen 21/19 21/15
C. Y. H. Wong / N. Ong
Herredouble:  

M. Bay-Smidt / F. Søgaard

21/10 21/8
B. Ngiam / D. J. Y. Ng

U-VM - mandag

Mixeddouble: 2. runde
A. Bond / D. S. Hansen 21/8 21/6
T. Olekantse / T. Kabelo
F. Mortesen / S. Lundgaard 21/16 13/21 12/21
K. Tamate / S. Ozaki
M. Bay-Smidt / M. L. Steffensen 21/10 14/21 13/21
R. Jille / A. Chen
Herresingle:  
A. Antonsen - R. L. Pedrosa 21/17 22/20
R. Gemke - H. T. Kim 18/21 18/21
J. Eipe - K. Wangcharoen 21/18 21/13
Damesingle:  
J. D. Jakobsen - R. Kawashima W.O
M. Blichfeldt - K. Margaryan 21/421/10
Herredouble:  
M. Bay-Smidt / F. Mortensen 21/6 21/11
A. M. W. Don / B. Yatawara
A. Bond / J. Eipe 21/9 21/17
B. Geiss / D. Seifert

U-VM Danmark - Vietman 3 - 2

Mixeddouble: Play-Off
D. S. Hansen / A. Bond 12/21 21/19 20/22
H. N. Pham / T. P. M. Do
Damesingle:  
M. Blichfeldt -T. L. Nguyen 16/21 21/17 17/21
1. Herresingle:  
R. Gemke - C. C. pham 21/14 16/21 21/19
Damedouble:  
S. Lundgaard /J. D. Jakobsen 15/21 21/12 21/11
T. H. Do / T. P. M. Do
Herredouble:  

M. Bay-Smidt / F. Søgaard

21/14 17/21 21/18
T. D. Do / H. N. Pham

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive