Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

U15 E i Kastrup

Mathias Estrup sejrede både i herredouble og mixeddouble ved weekendens U15 E stævne i Kastrup.

Herresingle: søndag
Mark M. Damgaard - M. Estrup 21/12 21/18
Herredouble:
Chr. Wolf / Mathias Estrup 21/19 21/14
F. S. Mortensen / Joel Eipe
Damesingle
A. K. Hansen - C. Bilgrav 21/10 21/14
Damedouble:
M. L. Steffensen / A. K. Hansen 21/18 21/17
Sofie Dahl / A. Bennetzen 
Mixeddouble:  
A. K. Hansen / M. Estrup 21/12 21/19
F. S. Mortensen / G. Bøje

 Officiel side

U17 E i Grindsted

frederikaalestrupFrederik Aalestrup sejrede i både herresingle og mixeddouble i Grindsted.

Herresingle: søndag
F. Aalestrup - P. Correll  21/13 27/25
Herredouble:
M. Christiansen / David Daugaard 21/18 17/21 21/19
M. B. Krogh / Victor Svendsen
Damesingle
Anna T. Madsen - S. Ortvang 21/18 21/15
Damedouble:
R. S. Hansen / J. Finne-Ipsen 21/17 21/19
M. Falkenbert / J. R. Christensen
Mixeddouble:  
F. Aalestrup / Mie Falkenberg 21/14 16/21 21/11
C. Dybdahl / F. J. Sørensen

 Officiel side

U17 E i Hillerød

U17 E i HillerødJoshua Eipe vandt herresingle i to sæt over Kasper Antonsen i Erritsø

Herresingle: søndag
Joshua Eipe - K. Antonsen 21/14 21/14
Herredouble:
M. Christiansen / David Daugaard 21/19 21/19
M. Sørensen / P. Bjerregaard
Damesingle
Anna T. Madsen - S. Ortvang 19/21 21/17 21/16
Damedouble:
J. Davidsen / M. Sørensen 21/14 13/21 21/18
N. Vestergaard / K. Weesgaard
Mixeddouble:  
F. Aalestrup / Mie Falkenberg 21/19 23/21
R. Søby Hansen / M. Sørensen

 Officiel side

U19 E i Højbjerg

U19 E i HøjbjergRasmus Messerschmidt vandt herresingle i Højbjerg.

Herresingle: søndag
R. Messerschmidt - M. Brødbæk 21/23 22/20 21/18
Herredouble:
L. Mølhede / M. R. Pedersen 21/16 21/18
T. Dew-Hattens / M. B. Knudsen
Damesingle
L. Jakobsen - L. T. Søresen 21/17 18/21 21/19
Damedouble:
Ida Købke / Celine Juel 21/10 21/14
L. T. Sørensen / T. Christiansen
Mixeddouble:  
Ronni Poulsen / Mie F. Hoffmann 15/21 21/17 21/19
R. Messerschmidt - M. Surrow

 Officiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive