Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

U17 E i Erritsø

U17 E i ErritsøJoshua Eipe vandt herresingle i to sæt over Kasper Antonsen i Erritsø

Herresingle: søndag
Joshua Eipe - K. Antonsen 21/14 21/14
Herredouble:
M. Christiansen / David Daugaard 21/19 21/19
M. Sørensen / P. Bjerregaard
Damesingle
Anna T. Madsen - S. Ortvang 19/21 21/17 21/16
Damedouble:
J. Davidsen / M. Sørensen 21/14 13/21 21/18
N. Vestergaard / K. Weesgaard
Mixeddouble:  
F. Aalestrup / Mie Falkenberg 21/19 23/21
R. Søby Hansen / M. Sørensen

 Officiel side

U13 E i Broager

 sia_bergSia Berg blev den helt store vinder ved U13 E i Broager. Hun sejrede i alle tre kategorier.

 

Herresingle: søndag
K. Weesgaard - J. G. Hansen 21/14 21/9
Herredouble:
K. Weesgaard / J. Lindqvist 21/9 21/16
K. T. Søndergaard / Emil Langemark
Damesingle
Sia Berg - C. Finne-Ipsen 21/18 21/17
Damedouble:
Sia Berg / C. Finne-Ipsen 21/6 21/9
Ida M. Kristensen / S. Lüthje
Mixeddouble:  
Sia Berg / J. Godt Hansen 21/19 21/14
J. Lindqvist / C. Finne-Ipsen

 Officiel side

U19 E i Esbjerg

U19 E i EsbjergRasmus Messerschmidt vandt i både herresinge og mixeddouble i Esbjerg.

Herresingle: søndag
R. Messerschmidt - Kasper Dinesen 21/18 12/21 21/8
Herredouble:
T. Dew-Hattens - Mathias Bang Knudsen 21/15 12/21 21/14
K. Dinesen / Aske H. Laurtisen
Damesingle
T. Christiansen - L. Sørensen 21/16 15/21 21/12
Damedouble:
Lærke T. Sørensen / Trine Christiansen 21/17 21/11
Ida Købke / Celine Juel
Mixeddouble:  
R. Messerschmidt - Mai Surruw 19/21 23/21 21/10
J. N.-Odgaard / M. Normann

 Officiel side

U13 E i Gentofte

juliedawallJulie Dawall Jakobsen blev dobbeltvinder ved U13 E i Gentofte. Hun vandt både damedouble og damesingle.

Herresingle: søndag
Rasmus Præst - J. G. Hansen 21/18 21/12
Herredouble:
Karl T. Søndergaard / Jakob Lindqvist 14/21 21/15 21/14
K. Weesgaard / J. Lindqvist
Damesingle
Julie D. Jakobsen - Irina A. Andersen 21/19 21/18
Damedouble:
Julie D. Jakobsen / C. Finne-Ipsen 21/14 21/14
Sia Berg / Irina A. Andersen
Mixeddouble:  
Sia Berg / J. Godt Hansen 10/21 15/21
J. Lindqvist / C. Finne-Ipsen

 Officiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive