Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

Holdopstillingerne er klar

Holdopstillingerne til den sidste runde i Slutspillet er klar:

A:
Greve - Team Århus
VB - TSS

B:
VEB - Gentofte
Lillerød - SIF

U15 E i Hjørring

Mathias Estrup sejrede både i herredouble og mixeddouble ved weekendens U15 E stævne i Hjørring.

Herresingle: søndag
A. Bjerring - Tobias Suder 21/8 21/17
Herredouble:
Chr. Wolf / Mathias Estrup 21/18 21/10
F. S. Mortensen / Joel Eipe
Damesingle
A. K. Hansen - Sofie Dahl 21/17 21/18
Damedouble:
M. L. Steffensen / A. K. Hansen 21/12 21/16
Sofie Dahl / A. Bennetzen 
Mixeddouble:  
A. K. Hansen / M. Estrup 21/9 21/13
A. Bennetzen / Chr. Wolf

 Officiel side

LB i kamp mod Skovshoved

niemeierAf: Jens Buck-Jensen, Lillerød. Foto: www.fjerbolden.dk

Når LB søndag møder Skovshoved, er det for hjemmeholdets vedkommende mest et spørgsmål om ære. LB sikrede sig som bekendt allerede i sidste runde billetten til kvartfinalen, hvorimod Skovshoved med stor sandsynlighed må se i øjnene, at virkeligheden har overhalet ambitionerne og drømmen om en plads blandt ligaens seks bedste.

Læs mere...

U17 E i Erritsø

U17 E i ErritsøJoshua Eipe vandt herresingle i to sæt over Kasper Antonsen i Erritsø

Herresingle: søndag
Joshua Eipe - K. Antonsen 21/14 21/14
Herredouble:
M. Christiansen / David Daugaard 21/19 21/19
M. Sørensen / P. Bjerregaard
Damesingle
Anna T. Madsen - S. Ortvang 19/21 21/17 21/16
Damedouble:
J. Davidsen / M. Sørensen 21/14 13/21 21/18
N. Vestergaard / K. Weesgaard
Mixeddouble:  
F. Aalestrup / Mie Falkenberg 21/19 23/21
R. Søby Hansen / M. Sørensen

 Officiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive