Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

Udtagelse til U-EM 2011 i Finland

linekjDe udtagne spillere er:

Viktor Axelsen.
Rasmus Fladberg.
Flemming Quach.
Kim A. Sørensen.
Mikkel Mikkelsen.
Frederik Colberg.
Nikolaj Overgaard.

Ditte Strunge.
Anna Thea Madsen.
Lene Clausen.
Mette Poulsen.
Sandra-Maria Jensen.
Line Kjærsfeldt. (foto)

LB i kamp mod Skovshoved

niemeierAf: Jens Buck-Jensen, Lillerød. Foto: www.fjerbolden.dk

Når LB søndag møder Skovshoved, er det for hjemmeholdets vedkommende mest et spørgsmål om ære. LB sikrede sig som bekendt allerede i sidste runde billetten til kvartfinalen, hvorimod Skovshoved med stor sandsynlighed må se i øjnene, at virkeligheden har overhalet ambitionerne og drømmen om en plads blandt ligaens seks bedste.

Læs mere...

Holdopstillingerne er klar

Holdopstillingerne til den sidste runde i Slutspillet er klar:

A:
Greve - Team Århus
VB - TSS

B:
VEB - Gentofte
Lillerød - SIF

U15 E i Hjørring

Mathias Estrup sejrede både i herredouble og mixeddouble ved weekendens U15 E stævne i Hjørring.

Herresingle: søndag
A. Bjerring - Tobias Suder 21/8 21/17
Herredouble:
Chr. Wolf / Mathias Estrup 21/18 21/10
F. S. Mortensen / Joel Eipe
Damesingle
A. K. Hansen - Sofie Dahl 21/17 21/18
Damedouble:
M. L. Steffensen / A. K. Hansen 21/12 21/16
Sofie Dahl / A. Bennetzen 
Mixeddouble:  
A. K. Hansen / M. Estrup 21/9 21/13
A. Bennetzen / Chr. Wolf

 Officiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive