Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

Swiss Junior Intl. 2012

Herresingle U19:

R. Grill Noes - F. Roth

21/13 21/13
Mixeddouble U19:
M. Christiansen / T. Wurm 7/21 21/17 21/16
M. Ellis / G. White
Herredouble U19:
A. Lodiot / J. Maio 16/21 19/21
M. Christiansen / D. Daugaard

Livescore - Officiel side

Fremtidens stjerner dyster i Lillerød

lilles2Pressemeddelelse fra Lillerød, af Jens Buck-Jensen

LB vært for sæsonens grand prix finaler for Danmarks bedste ungdomsspillere

Lillerød Badmintonklub har indgået en treårig aftale med Danmarks Badminton Forbund om at lægge gulv til sæsonens grand prix finaler for landets bedste ungdomsspillere.

Første del af tretrinsraketten afvikles i den kommende week-end fra den 8.-10. april med deltagelse af 126 spillere fra hele landet fordelt på de fire årgangskategorier.

Læs mere...

Alexandra Bøje vandt dobbeltguld

alexandrabAlexandra Bøje (billedet) og Jesper Toft vandt i weekenden dobbeltguld ved Göteborg Open for U13E. I damesinglefinalen slog Alexandra Bøje Sofie Nielsen fra Greve 21/15 21/12. Jesper Toft vandt herresingle over Nicholas Grundtvig fra Århus med 13/21 21/13 og 22/20. Alexandra Bøje og Jesper Toft vandt sammen mixeddouble. De mødte i finale Malte Ringstrøm og Sofie Nielsen, fra henholdvis Århus og Greve. Sejren blev på 21/11 21/13.

Det blev til endnu en dansk sejr i damedouble hvor Elisa Meldgaard og Olivia H. Mikkelsen fra Tåstrup og HBK Roskilde slog Emilie V. Graversen og Sophia Grundvig fra Århus med 20/22 21/17 21/9.

Udtagelse til U-EM 2011 i Finland

linekjDe udtagne spillere er:

Viktor Axelsen.
Rasmus Fladberg.
Flemming Quach.
Kim A. Sørensen.
Mikkel Mikkelsen.
Frederik Colberg.
Nikolaj Overgaard.

Ditte Strunge.
Anna Thea Madsen.
Lene Clausen.
Mette Poulsen.
Sandra-Maria Jensen.
Line Kjærsfeldt. (foto)

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive