Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

Ungdom

Årets talent gik til Alexandra Bøje

abøje12

Lørdag aften blev alle østjyske idrætsudøvere der havde vundet DM, EM eller VM i en idrætsgren hyldet i et stort awardsshow i Musikhuset i Aarhus.

 

Der blev uddelt 12 priser, hvoraf en pris ”Årets talent” gik til badmintonsporten.

 

Læs mere...

U-VM - onsdag

Herredouble: Kvartfinaler
A. Bond / J. Eipe 21/18 8/21 16/21
M. Nakata / K. Tamate

Alexandra Bøje til tops

abøje12

Til Danish Junior i U17 I damesingle finalen mødte Alexandra Bøje svenske Johanna Magnusson. Det blev en sikker sejr med cifrene 11-9, 11-6 og 11-0.

 

I mixeddouble vandt Alexandra Bøje med Jesper Toft over Elisa Melgaard og Emil Kristensen. Det blev endnu en guld, da hun vandt med Midtjylland holdet i U17 i DJ.

 

Alexandra Bøje på 14 har nu også 2 ligakampe på CV et, og håber på en super sæson.

U-VM - tirsdag

Mixeddouble: 3. runde
A. Bond / D. S. Hansen 21/11 17/21 13/21
R. Dhanriano / N. P. Lestari
Herresingle:  
A. Antonsen - S. Y. B. Ong 21/17 18/21 8/21
Damesingle:  
M. Blichfeldt - S. Solis 8/21 11/21
Herredouble: 2. runde
M. Bay-Smidt / F. Mortensen 9/21 21/15 21/15
Li-Wei Po / M-T. Yang
A. Bond / J. Eipe 21/18 25/23
H. S. Kang / K. H. Park
  3. runde
M. Bay-Smidt / F. Mortensen 15/21 21/13 17/21
Arjun M.R. / C. Shetty
A. Bond / J. Eipe 21/17 21/12
Z. R. R. Ng / S. Y. B. Ong
Damedouble:  
S. H. Dahl / S. Lundgaard 13/21 10/21
K. H. Park / M. A. Yoon

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive