Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Vendsyssel - Værløse 2-4

 

Herredouble: fredag 19:00
N. Overgaard / Z. Durkinjak
21/16 15/21 0/21
A. Kristiansen / R. Mangor
Mixeddouble:  
Rune Dyhr / K. Weesgaard 14/21 12/21
Rene Mattison / K. Sørensen
Damedouble:
Jie Yao - Tine Baun 10/21 21/15 16/21
2. herresingle: 
P. Mikkelsen - Emil Vind 21/12 21/18
1. herresingle:
Eric Pang - Kasper Ipsen 21/10 21/9
Damedouble:  
C. Sørensen / Lena Frier 25/27 15/21
M. Helsbøl / T. Helgadottir

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Copenhagen Masters

Herresingle gruppe 1: tirsdag
Peter Gade - Eric Pang 21/13 21/11
Mixeddouble:
J. Fischer / C. Pedersen 21/8 21/13
Nova Widianto / P. Bernadeth
Damesingle
I. Ratchanok - Yao Jie 21/17 21/15
Herresingle gruppe 2:
Jan Ø. Jørgensen - T. Saensomboonsuk 21/6 21/16

 

LivescoreOfficiel side

Finaler Senior M Højbjerg


leneclausenLene Clausen, foto: www.fjerbolden.dk

Herresingle: søndag
M. Brødbæk - Jeppe Lund 21/18 8/21 21/13
Herredouble:
N. Mathiasen / Sijie Wang 21/13 21/17
Jochim Suder / Oliver Babic
Damesingle
Lene Clausen - L. G. Hansen 21/16 21/10
Damedouble:
Sara Thygesen / Mie Sejr 22/20 21/18
J. Davidsen / M. Fruergaard
Mixeddouble:  
S. Gravholt / Mia Sejr 21/18 22/20
Ashley Moss / Sara Thygesen

 Officiel side

Copenhagen Masters

Herresingle gruppe 2: onsdag
V. Axelsen - Saensomboonsuk 21/16 21/8
Herresingle gruppe 1:
Eric Pang - Rajiv Ouseph 11/21 21/18 12/21
Mixeddouble:
T. Laybourn / Kamilla Juhl 21/23 21/17 19/21
Prapakamol / Thoungthongkam
Herredouble:
Mads Conrad / J. Rasmussen 15/21 21/18 19/21
Zakry Latif / F. Tazari
Damesingle:
Tine Baun - Buranaprasertsuk 21/16 21/15
Herresingle gruppe 2:
J. Ø. Jørgensen - V. Axelsen 21/17 21/15
Herredouble:
Mathias Boe / C. Mogensen 21/4 21/17
Markis Kido / N. Widianto
Herresingle gruppe 1:
Peter Gade - Rajiv Ouseph 21714 12/21 21/15

 

LivescoreOfficiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive