Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Copenhagen Masters

Herresingle: torsdag
J. Ø. Jørgensen - Peter Gade 14/21 25/23 22/20
Mixeddouble:
J. Fischer / C. Pedersen 21/13 21/17
Prapakamol / Thoungthongkam
Herredouble:
Mathias Boe / C. Mogensen 21/18 21/9
Zakry Latif / F. Tazari
Damesingle:
Tine Baun - I. Ratchanok 17/21 15/21

 

LivescoreOfficiel side

TSS - Aarhus AB 4-2

 

1. herresingle: tirsdag 19:00
H.K. Vittinghus - F. Quach 21/12 21/17
Damesingle:
J. Meulendijks - Tine Høy 21/14 21/12
Mixeddouble:
R. Mateusiak / N. Zieba 21/11 16/21 21/14
Mats Bue / L. Kjærsfeldt
Damedouble:
Mie Schjøtt / B. Andersen 21/11 21/7
Sofie Futtrup / M. Stapleton
2. herresingle:
Kim Bruun - M. Mundbjerg 14/21 21/14 15/21
Herredouble:
M. Borg / C. Mogensen 20/22 22/20 16/21
Kim Astrup / Rasmus Bonde

 Officiel side   

{module Bmanager Livescore|none}

Lillerød - Værløse 3-4

 Se fotos fra kampen på www.fjerbolden.dk

 

Damedouble: tirsdag 19:00
R.O. Siegemund / K. Jørgensen 21/13 21/17
K. Sørensen / T. Helgadottir
Mixeddouble:
J. Chemnitz / Ann Nielsen 21/13 23/21
R. Mattison / Maria Helsbøl
2. herresingle: 
T. Fynbo - Emil Vind 19/21 11/21
1. herresingle:
S. Wojciekiewicz - K. Ipsen 22/20 21/10
Herredouble:
Mikkel Delbo / M. Elbjørn 18/21 14/21
A. Kristiansen / R. Mangor
Damesingle:
T. Niemeier - Tine Baun 8/21 6/21
Golden set:
Ann Nielsen / R. O. Siegemund 18/21
Tine Baun / M. Helsbøl

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Gentofte - Greve 1-5

 

Damedouble: tirsdag 19:00
Line Kruse / Marie Røpke 16/21 16/21
Li Wenyan / Kamilla Juhl
1. herresingle:
Scott Evans - J. K. Leth 20/17 21/17 16/21
2. herresingle: 
M. T. Kronborg - Rasmus Messerschmidt 15/21 21/15 9/21
Herredouble:
Chr. Skovgaard / S. Magee 21/15 14/21 21/15
Lars Paaske / K. Henriksen
Damesingle:
C. Overgaard - N. Brosolat 21/16 20/22 8/21
Mixeddouble:
F. Colberg / Helle Nielsen 14/21 16/21
J. Rasmussen / C. Pedersen

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive