Badmintonligaen

1.

VENDSYSSEL 9
2.  TEAM SKÆLSKØR-SLAGELSE 8
3. SKOVSHOVED 6
4. AARHUS AB 6
5. GREVE 5
6. SOLRØD STRAND 4
7. HØJBJERG 2
8. GENTOFTE 1
9. VÆRLØSE 1
10. ODENSE OBK 0

1. Division

1. LILLERØD 11
2. LANGHØJ 10
3. KMB 2010 8
4. AALBORG TRITON 7
5. SOLRØD STRAND 2 6
6.  GREVE 2 3
7.  HØJBJERG 2 3
8.  VÆRLØSE 2  0

Badmintonshoppen på Instagram

Turneringer:

* * *

 

1-4 november:

43th Yonex Hungarian International

Resultater

 

6-11 november:

Fuzhou China Open

Resultater

 

8-11 november:

Norwegian International

Resultater

 

13-18 november:

Yonex Sunrise Hong-Kong Open

Resultater 

 

14-17 november:

FZ FORZA Irish Open

Resultater 

 

20-25 november:

Syed Modi International Badminton Championships

Resultater 

 

21-25 november:

Scottish Open

Resultater 

 

22-25 november:

Victor Slovenia Future Series

Resultater 

 

27-2 december:

Victor Korea Masters

Resultater 

 

28-1 december:

Welsh International

Resultater  

 * * *

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra Badmintonbladet

DBF

Gentofte - Skovshoved 3-4

Mixeddouble:  torsdag 19:00
Mikkel Delbo / M. Thorberg 12/21 1621
Mads P. Kolding / J. Houmann 
Herredouble:
Chr. Skovgaard / S. Magee 21/9 21/13
M. S. Madsen / P. Hasbak
2. herresingle:
M. T. Kronborg - N.C. Kaldau 20/22 21/11 18/21
1. herresingle:
Scott Evans - Chr. Lind 21/11 18/21 21/12
Damesingle:
C. Overgaard - M. K. Pedersen 18/21 16/21
Damedouble:
Line Isberg / Marie Røpke 21/16 21/12
M. Viscovich / Julie Ryttov
Golden set:  
Chr. Skovgaard / S. Magee 19/21
M. P. Kolding / P. Hasbak

 Officiel side

Lillerød - Gentofte 4-2

Herredouble:  søndag 15:00
M. Elbjørn / P. Steffensen 19/21 23/21 17/21
Chr. Skovgaard / S. Magee
Damesingle:
K. Jørgensen - C. Overgaard 21/8 26/24
1. herresingle:
P. Mikkelsen - Scott Evans 19/21 23/25
2. herresingle:
S. Wojcikiewicz - Morten T. Kronborg 13/21 21/14 21/14
Damedouble:
Ann Nielsen / Rikke O. Siegemund 21/15 21/12
Line Isberg / Marie Røpke
Mixeddouble:  
J. Chemnitz / T. Niemeier 21/16 16/21 21/15
Mikkel Delbo / M. Thorberg

 Officiel side

Vendsyssel - Lillerød 1-5

Mixeddouble:  torsdag 19:00
Rune Dyhr / Dorthe Ledet 19/21 12/21
J. Chemnitz / T. Niemeier
Herredouble:
J. Rasmussen / S. Mollyhus 21/9 21/9
P. Steffensen / M. Elbjørn
Damesingle:
Anna Rice - K. Jørgensen 17/21 11/21
1. herresingle:
Eric Pang - P. Mikkelsen 21/23 21/16 17/21
Damedouble:
K. Weesgaard / R. Axelsen 
R. O. Siegemund / A. Nielsen  14/21 11/21
2. herresingle:
Kr. Midtgaard - S. Wojcikiewicz 18/21 15/21

 Officiel side

Skovshoved - Vendsyssel 2-4

Herredouble:  søndag 15:00
P. Hasbak / Mads P. Kolding 6/21 19/21
J. Rasmussen / S. Mollyhus
Damedouble:
M. Vischovich / Julie Ryttov 21/13 21/5
R. Axelsen / K. Weesgaard
2. herresingle:
N.C. Kaldau - Kr. Midtgaard 9/21 15/21
Damesingle:
M. K. Pedersen - Anna Rice 16/21 13/21
1. herresingle:
Chr. Lind - Eric Pang 15/21 13/21
Mixeddouble:  
J. Glygager / Julie Houmann 21/16 21/15
Ruen Dyhr / Dorte Ledet

 Officiel side

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive