Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Gentofte - Vendsyssel 2-4

 

1. herresingle: torsdag 19:00
M. T. Kronborg - Eric Pang 12/21 18/21
Damedouble:  
Line Isberg / Marie Røpke 21/14 21/17
C. Sørensen / R. Axelsen
2. herresingle: 
Henrik Stumpe - P. Mikkelsen 13/21 14/21
Herredouble:  
Chr. Skovgaard / Sam Magee 21/17 21/23 16/21
N. Overgaard / Z. Durkinjak
Mixeddouble:  
F. Colberg / Helle Nielsen 21/17 21/13
Nicky Bach / Lena Frier
Damesingle:  
C. Overgaard - Jie Yao 19/21 7/21

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Team Århus - Lillerød 4-3

 

Damedouble: torsdag 19:00
L. Nørgaard / N. Vestergaard 18/21 13/21
Ann Nielsen / R. O. Siegemund
Damesingle:  
M. Herskind - K. Jørgensen 21/15 10/21 14/21
Herredouble: 
J. Staael / M. S. Bødskov 17/21 10/21
Mikkel Delbo / M. Elbjørn
Mixeddouble:  
A. S. Rasmussen / L. Mørk 21/7 21/11
J. Chemnitz / T. Niemeier
1. herresingle:  
Jeppe Lund - Thomas Fynbo 21/15 21/17
2. herresingle:  
M. Brødbæk - J. Andersen 21/7 21/7
Golden Set:
A. S. Rasmussen / Morten S. Bødskov 21/17
Mikkel Delbo / M. Elbjørn

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Gentofte - Lillerød 4-2

 

2. herresingle: fredag 19:00
M. T. Kronborg - T. Fynbo 14/21 21/15 21/16
1. herresingle:  
Scott Evans - S. Wojcikiewicz 21/17 21/13
Damesingle: 
C. Overgaard - K. Jørgensen 15/21 17/21
Damedouble:  
Marie Røpke / Line Kruse 21/13 21/6
M. Falkenberg / R. Olsen Siegemund
Herredouble:  
Chr. Skovgaard / S. Magee 21/13 21/13
Mikkel Delbo / M. Elbjørn
Mixeddouble:  
F. Colberg / Helle Nielsen 19/21 18/21
J. Chemnitz / Ann Nielsen

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Skovshoved - Værløse 3-4

 

Damesingle: torsdag 19:00
M. K. Pedersen - Tine Baun 7/21 4/21
2. herresingle:  
Chr. Lind - Emil Vind 21/19 21/16
Herredouble: 
S. Mollyhus / M. P. Kolding 21/18 16/21 8/21
A. Kristiansen / R. Mangor
Mixeddouble:  
J. Glygager / J. Houmann 21/17 24/22
M.-P. Winther / T. N. Iversen
Damedouble:  
M. Schjoldager / M. Viscovich 18/21 21/16 8/21
M. Helsbøl / K. Sørensen
1. herresingle:  
J. Ø. Jørgensen - K. Ipsen 21/11 21/17
Golden Set:
S. Mollyhus / M. P. Kolding 18/21
A. Kristiansen / R. Mangor

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive