Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

VEB - Greve 4-2

 

Mixeddouble: tirsdag 19:00
Nicky Bach / Rikke Axelsen 8/21 7/21
J. Rasmussen / C. Pedersen
Damesingle:  
Jie Yao - Li Wenyan 21/15 17/21 21/15
Damedouble: 
L. Frier / Camilla Sørensen 12/21 21/18 21/8
Kamilla Juhl / N. Brosolat
2. herresingle:  
P. Mikkelsen - Greger Schytt 21/12 21/18
Herredouble:  
Z. Durkinjak / N. Overgaard 22/20 21/19
Lars Paaske / K. Henriksen
1. herresingle:  
Eric Pang - Jens-Kristian Leth 17/21 21/17 19/21

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Gentofte - Skovshoved 3-4

 

2. herresingle: torsdag 19:00
M. T. Kronborg - Chr. Lind 15/21 18/21
Damedouble:  
Line Kruse / Marie Røpke 21/14 21/14
M. Viscovich / M. Schjoldager
Mixeddouble: 
F. Colberg / Helle Nielsen 21/13 11/21 9/21
M. P. Kolding / J. Houmann
Herredouble:  
Chr. Skovgaard / Sam Magee 17/21 21/14 12/21
J. Glygager / S. Mollyhus
1. herresingle:  
Scott Evans - J. Ø. Jørgensen 21/17 8/21 21/14
Damesingle:  
C. Overgaard - M. K. Pedersen 21/10 21/13
Golden set:
C. Overgaard - M. Viscovich 16/21

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Team Århus - Værløse 1-5

 

Herredouble: tirsdag 19:00
M. S. Bødskov / T. Søe Jepsen 14/21 15/21
A. Kristiansen / R. Mangor
2. herresingle:  
Morten Brødbæk - Emil Vind 11/21 16/21
Damedouble: 
N. Vestergaard / L. Nørgaard 14/21 10/21
M. Helsøl / Anne Skelbæk
1. herresingle:  
Jeppe Lund - Kasper Ipsen 22/20 6/21 9/21
Damesingle:  
Maria Herskind - Tine Baun 8/21 7/21
Mixeddouble:  
A. S. Rasmussen / L. Mørk 21/14 21/15
M.-P. Winther / K. Sørensen

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

Greve - Team Århus 5-1

 

1. herresingle: torsdag 19:00
J. K. Leth - Jeppe Lund 21/12 21/10
Herredouble:  
Lars Paaske / J. Rasmussen 21/17 21/12
A. S. Rasmussen / M. Bødskov
2. herresingle: 
G. Schytt - Kasper Dinesen 9/21 20/22
Mixeddouble:  
K. Henriksen / Kamilla Juhl 21/18 20/22 21/19
Thomas S. Jepsen / Lene Mørk
Damesingle:  
Li Wenyan - Maria Herskind 21/14 21/14
Damedouble:  
N. Brosolat / C. Pedersen 21/16 21/16
Line Nørgaard / N. Vestergaard

 Officiel side
{module Bmanager Livescore}

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive