Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Yonex German Open - Tirsdag

Mixdouble: 1. runde

J. Arrends / S. Piek
J. F. Nielsen / A. Bøje

21/19 - 25/23
Mixdouble:  
D. Puavarannukroh / S. Taerattanachai
M. Mikkelsen / M. Surrow
23/21 - 15/21 - 21/14
Mixdouble:  
N. Nøhr / S. Thygesen
K. M. Tang / P. J. Lai
21/17 - 21/13

Danmark - Tyskland 3-1

EM FOR HOLD 2018 HERRE Lørdag - Semifinale
Herresingle 1:  
A. Antonsen - M. Swiebler  21/13 - 19/21 - 21/16
Herredouble 1:  
M. Conrad-Petersen / M. P. Kolding
J. R. Jansen / J. Zurwonne
 21/14 - 21/10

Herresingle 3:

 
E. Holst - K. Schäifer  18/21 - 18/21

Herredouble 2:

 
K. Astrup / M. Christiansen 
M. Lamsfuss / M. E. Seidel
 21/17 - 25/23
Herresingle 3:  
J. Ø. Jørgensen - M. Weisskirchen  

 

Danmark - Rusland 3-1

EM FOR HOLD 2018 - DAMER Lørdag - Semifinale
Damesingle 1:  
M. Blichfeldt - E. Kosetskaya  20/22 - 21/15 - 9/21
Damedouble 1:  
K. R. Juhl / C. Pedersen
O. Morozova / A. Cheyvoskaya
 21/12 - 21/19

Damesingle 2:

 
L. H. Kjærsfeldt - N. Perminova  21/14 - 22/20

Damedouble 2:

 
S. Thygesen / M. Fruergaard
E. Bolotova / A. Davletova
 21/17 - 21/10
Damesingle 3:  
N. K. Rohde - A. Pustinskaya  

 

Danmark - Finland 3-0

EM FOR HOLD 2018 HERRE Fredag
Herresingle 1:  
A. Antonsen - K. Koljonen  19/21 - 21/16 - 21/16
Herresingle 2:  
E. Holst - I. Heino  21/9 - 21/11

Herresingle 3:

 
J. Ø. Jørgensen - H. Arnio  21/11 - 23/21

Herredouble 1:

 
M. P. Kolding / M. Conrad-Petersen
A. Kaisti / O. Larkimo
 
Herredouble 2:  
K. Astrup / M. Christiansen
H. Arnio / I. Heino
 

 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive