Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

5-8 december:

FZ Forza Irish Open

Resultater

 

13-17 december:

Dubai World Super Series Finals

Resultater

 

14-17 december:

Yonex Italian International

Resultater

 

18-21 december:

Turkey International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Vendsyssel - Team Skælskør Slagelse - Semifinale 2 - 3-4

Mixeddouble: Torsdag 19:00

L. Mølhede / M. Helsbøl
J. Persson / J. V. Zaane

 21/12 - 21/9
Damesingle:  
C. Nistad - C. J. Kristiansen  21/2 - 21/2
1. Herresingle:  
V. Svendsen - H-K. S. Vittinghus 21/18 - 18/21- 11/21 
2. Herresingle:  
R. Must - S. Evans  21/7 - 21/23 - 21/17
Damedouble:  
E. Wengberg / B. Zhang
L. Kjærsfeldt / M. Poulsen
 17/21 - 21/15 - 15/21 
Herredouble:  
J. Arrends / Z. Durkinjak
K. A. Sørensen / A. S. Rasmussen
13/21 - 16/21 
GOLDEN SET  

J. Arrends / M. Helsbøl
A. S. Rasmussen / L. Kjærsfeldt

11/21

 

Team Skælskør Slagelse - Vendsyssel - Semifinale 1 - 3-3

Mixeddouble: Tirsdag 19:00

S. Evans / J. Van Zaane
J. Arrends / M. Helsbøl

 22/24 - 15/21
Damesingle:  
K. Nielsen - B. Zhang  1/21 - 2/22
1. Herresingle:  
H-K. Vittinghus - V. Svendsen  21/17 - 21/15 
2. Herresingle:  
J. Persson - R. Must  19/21 - 14/21
Damedouble:  
L. Kjærsfeldt / M. Poulsen
E. Wengberg / C. Nistad
 21/14 - 21/12
Herredouble:  
K. A. Sørensen / A. S. Rasmussen
Z. Durkinjak / L. Mølhede
 21/14 - 21/18

Solrød Strand - Skovshoved - Semifinale 1 - 1-4

Mixeddouble: Onsdag 19:00

A. S. Bond / L. Grebak
J. Fischer / C. Pedersen

 17/21 - 21/18 - 14/21
Damesingle:  
M. Blichfeldt - N. K. Rohde  21/9 - 21/9
1. Herresingle:  
R. Fladberg - E. Holst  17/21 - 21/16 - 17/21
2. Herresingle:  
F. Burestedt - R. Gemke  12/21 - 11/21
Damedouble:  
S-M. Jensen / E. Karlsson
K. R. Juhl / C. Paredes
 
Herredouble:  
T. Christiansen / F. Myhren
M. Conrad-Petersen / C. Mogensen
 21/16 - 7/21 - 13/21

Danmark - Rusland - EM FINALE 3-0

EM FOR MIX HOLD 2017 Søndag 19/2
Mixdouble:  
J. Fischer / C. Pedersen
I. Sozonov / E. Bolotova
24/22 - 21/10 
Herresingle:  
A. Antonsen - A. Yartsev  21/7 - 21/8

Damesingle:

 
L. Kjærsfeldt - E. Kosetskaya  21/15 - 21/15

Herredouble:

 
M. Boe / C. Mogensen
E. Dremin / I. Sozonov
 
Damedouble:  
K. R. Juhl / C. Pedersen
O. Morozova / A. Chervyakova
 

 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive