Badmintonligaen

1.

VENDSYSSEL 9
2.  TEAM SKÆLSKØR-SLAGELSE 8
3. SKOVSHOVED 6
4. AARHUS AB 6
5. GREVE 5
6. SOLRØD STRAND 4
7. HØJBJERG 2
8. GENTOFTE 1
9. VÆRLØSE 1
10. ODENSE OBK 0

1. Division

1. LILLERØD 11
2. LANGHØJ 10
3. KMB 2010 8
4. AALBORG TRITON 7
5. SOLRØD STRAND 2 6
6.  GREVE 2 3
7.  HØJBJERG 2 3
8.  VÆRLØSE 2  0

Badmintonshoppen på Instagram

Turneringer:

* * *

 

1-4 november:

43th Yonex Hungarian International

Resultater

 

6-11 november:

Fuzhou China Open

Resultater

 

8-11 november:

Norwegian International

Resultater

 

13-18 november:

Yonex Sunrise Hong-Kong Open

Resultater 

 

14-17 november:

FZ FORZA Irish Open

Resultater 

 

20-25 november:

Syed Modi International Badminton Championships

Resultater 

 

21-25 november:

Scottish Open

Resultater 

 

22-25 november:

Victor Slovenia Future Series

Resultater 

 

27-2 december:

Victor Korea Masters

Resultater 

 

28-1 december:

Welsh International

Resultater  

 * * *

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra Badmintonbladet

DBF

Victor Korea Open 2018 - Lørdag

Mixdouble: Semifinale

S. J. Seo / Y. Chae
M. Christiansen / C. Pedersen

 

 

Victor Korea Open 2018 - Torsdag

Mixdouble: 2. runde

T. J. Chen / Y. W. Peck
M. Christiansen / C. Pedersen

 13/21 - 20/22 
Herresingle:  
V. Axelsen - J. Zhao  25/27 - 9/21
Damesingle:  

L. H. Kjærsfeldt - J. H. Sung

 14/21 - 8/21
Herresingle:  
A. Antonsen - K. Momota  18/21 - 22/20 - 16/21
Herredouble:  

T. Inoue / Y. Kaneko
F. Søgaard / D. Daugaard

 21/17 - 21/18

Victor Korea Open 2018 - Fredag

Mixdouble: Kvartfinale

Y. Lee / Y. C. Hse
M. Christiansen / C. Pedersen

 15/21 - 14/21 

 

Victor Korea Open 2018 - Onsdag

Herresingle: 1. runde

H-K. S. Vittinghus - J. Zhao

 13/21 - 21/13 - 17/21
Herresingle:  
V. Axelsen - J. H. Hsu   21/9 - 21/12
Herredouble:  

F. Søgaard / D. Daugaard
A. B. Cahyono / M. R. P. Isfahani

 21/13 - 21/12
Damesingle:  
X. Chen - J. D. Jakobsen  21/17 - 21/8
Damesingle:  

L. H. Kjærsfeldt - E. Kosetskaya

 21/18 - 21/18
Herredouble:  
K. Astrup / A. S. Rasmussen
J. H. Lee / Y. Lee
 21/12 - 14/21 - 11/21
Herresingle:  

L. Dan - J. Ø. Jørgensen

 19/21 - 21/17 - 21/15
Herredouble:  
K. Kedren / D. Puavaranukroh
M. Conrad-Petersen / M. P. Kolding
 21/15 - 21/19
Herresingle:  
A. Antonsen - S. Verma  15/21 - 21/16 - 21/7

 

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive