Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Langhøj - Værløse 2-4 LIGAKVALIFIKATION

Mixeddouble: Mandag 19:00

M. Bue / K. Ryzhova
M. Mikkelsen / M. Surrow

 10/21 - 13/21
Damesingle:  
D. Putri - J. D. Jakobsen  17/21 - 16/21
1. Herresingle:  
C. L. Thomsen - R. Messerchmidt  21/23 - 21/12 - 14/21
2. Herresingle:  
M. Ludik - D. J. Holm  21/14 - 22/20
Damedouble:  
L. Sarosi / T. Svabikova
J. Finne-Ipsen / S. Lundgaard
 20/22 - 17/21
Herredouble:  
R. Bonde / A. Cwalina
N. Overgaard / S. Olesen
 21/12 - 21/19

Værløse - Lillerød 5-1 LIGAKVALIFIKATION

Mixeddouble: Tirsdag 19.00

M. Mikkelsen / M. Surrow
M. Mortensen / S. Nielsen

 21/17 - 21/13
Damesingle:  
J. D. Jakobsen - I. A. Andersen 21/13 - 15/21 - 21/16 
1. Herresingle:  
R. Messerschmidt - K. Andersen  21/13 - 21/13
2. Herresingle:  
D. J. Holm - T. Laa 21/6 - 21/13 
Damedouble:  
S. Lundgaard / J. Finne-Ipsen
A. Nielsen / T. Baun
 21/15 - 19/21 - 17/21
Herredouble:  
N. Overgaard / S. Olesen
N. Engholt / N. W. Carlsen
 21/19 - 21/23 - 21/19

Odense OBK - Langhøj 5-1 LIGAKVALIFIKATION

Mixeddouble: Tirsdag 19.00

R. Eidestedt / C. Juel
M. Bue / D. Putri

23/21 - 21/17 
Damesingle:  
A. Mikkelä - L. Zetchiri  17/21 - 21/16 - 21/17
1. Herresingle:  
S. Rasmussen - C. L. Thomsen  21/12 - 21/13
2. Herresingle:  
P. Bjerregaard - M. Ludik  21/11 - 21/19
Damedouble:  
A. Högström / C. Martens
L. Sarosi / T. Svabikova
22/24 - 21/15 - 21/14 
Herredouble:  
F. Søgaard / E. Hybel
A. Cwalina / R. Bonde
 22/20 - 13/21 - 17/21

Gentofte - Skovshoved 0-6

Mixeddouble: Tirsdag 19.00

F. Colberg / I. Købke
M. P. Kolding / C. Pedersen

 17/21 - 17/21
Damesingle:  
L. Christophersen - M. Poulsen  21/17 - 11/21 - 29/30
1. Herresingle:  
J. Eipe - E. Holst  21/13 - 19/21 - 11/21
2. Herresingle:  
M. Christophersen - R. Gemke  21/19 - 18/21 - 0-0
Damedouble:  
J. O. Jensen / C. Overgaard
K. R. Juhl / N. K. Rohde
 Ikke spillet
Herredouble:  
J. Laugesen / J. Eipe
C. Mogensen / M. Conrad-Petersen
 11/21 - 14/21

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive