Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Vendsyssel - Greve 3-1 KVARTFINALE 2 - Vendsyssel videre til semifinaler!

Mixeddouble: Mandag 19:00

J. Arrends / C. Seinen
M. Christiansen / I. Nielsen

 23/25 - 22/20 - 21/18
Damesingle:  
B. Zhang - M. Skødstrup   21/9 - 21/10
1. Herresingle:  
R. Must - K. Bruun  15/21 - 21/19 - 9/10
2. Herresingle:  
V. Svendsen - D. Subhankar   7/6
Damedouble:  
E. Wengberg / C. Nistad
R. S. Hansen / D. S. Hansen
 18/21 - 18/21
Herredouble:  
Z. Durkinjak / L. Mølhede
D. Daugaard / R. K. Pedersen
 21/19 - 21/19

Lillerød - Odense OBK 2-4 LIGAKVALIFIKATION

Mixeddouble: Mandag 19:00

M. Kjærsgaard / S. Nielsen
R. Eidestedt / C. Juel

 14/21 - 17/21
Damesingle:  
I. A. Andersen - A. Mikkelä  21/18 - 26/24
1. Herresingle:  
K. Andersen - S. Rasmussen  13/21 - 20/22
2. Herresingle:  
T. Laa - P. Bjerregaard  17/21 - 18/21
Damedouble:  
A. Nielsen / T. Baun
C. Martens / A. Högström
 21/18 - 19/21 - 21/16
Herredouble:  
N. Engolt / N. W. Carlsen
F. Søgaard / E. Hybel
 21/19 - 12/21 - 21/18

Aarhus AB - Team Skælskør Slagelse 2-4 KVARTFINALE 2 - Team Skælskør Slagelse videre til semifinaler!

Mixeddouble: Mandag 19:00

M. L. Hansen / C. Bjergen
S. Evans / N. Vislova

 21/0 - 21/0
Damesingle:  
T. Villadsen - C. Marin  11/21 - 19/21
1. Herresingle:  
A. Antonsen - M. Caljouw  21/14 - 21/17
2. Herresingle:  
M. Bundgaard  - K. Koljonen  13/21 - 13/21
Damedouble:  
A. K. Hansen / E. Furbo
S. Piek / L. Kjærsfeldt
 15/21 - 11/21
Herredouble:  
P. Seerup / K. Antonsen 
K. A. Sørensen / S. Gravholt
 13/21 - 21/16 - 15/21

Langhøj - Værløse 2-4 LIGAKVALIFIKATION

Mixeddouble: Mandag 19:00

M. Bue / K. Ryzhova
M. Mikkelsen / M. Surrow

 10/21 - 13/21
Damesingle:  
D. Putri - J. D. Jakobsen  17/21 - 16/21
1. Herresingle:  
C. L. Thomsen - R. Messerchmidt  21/23 - 21/12 - 14/21
2. Herresingle:  
M. Ludik - D. J. Holm  21/14 - 22/20
Damedouble:  
L. Sarosi / T. Svabikova
J. Finne-Ipsen / S. Lundgaard
 20/22 - 17/21
Herredouble:  
R. Bonde / A. Cwalina
N. Overgaard / S. Olesen
 21/12 - 21/19

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive