Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Daihatsu Yonex Japan Open - Torsdag

Herresingle: 2. runde

K. Momota - R. Gemke

 21/16 - 22/18
Herresingle:  
V. Axelsen - K. Nishimoto  21/13 - 21/17
Herredouble:  
J. Maas / R. Tabeling
M. Boe / C. Mogensen
 14/21 - 21/17 - 21/12
Herredouble:  

H. L. Chen / C. L. Wang
A. S. Rasmussen / K. Astrup

 21/16 - 21/15
Damedouble:  

M. Matsutomo / W. Nagahara
S. Thygesen / M. Fruergaard

 21/17 - 21/13

 


 

Daihatsu Yonex Japan Open - Tirsdag

Herresingle: 1. runde

K. Momota - A. Antonsen

 21/9 - 21/10
Mixdouble:  
T. Hoki / K. Yonemoto
N. Nøhr / S. Thygesen
 21/10 - 21/15
Herresingle:  
W. K. V. Wong - H-K. S. Vittinghus  18/21 - 21/17 - 21/12
Herresingle:  

R. Gemke - T. Saensensoombuuk

 21/18 - 21/10
Herresingle:  
V. Axelsen - J. H. Hsu  21/12 - 21/9
Damesingle:  
Y. Chen - M. Blichfeldt 21/16 - 21/18

 

 

Daihatsu Yonex Japan Open - Onsdag

Herredouble: 1. runde

M. Boe / C. Mogensen
M. Lamsfuss / M. E. Seidel

 21/11 - 22/20 
Herredouble:  
J. H. Lee / Y. Lee
M. Conrad-Petersen / M. P. Kolding
 21/19 - 21/16
Herredouble:  
R. Karandasuwardi / A. Pratama
K. Astrup / A. S. Rasmussen
 13/21 - 11/21


 

Aarhus AB - Vendsyssel 1-5

Mixdouble: Torsdag 19:00

B. Lane / J. Pugh
R. Tabeling / C. Seinen

 17/21 - 19/21
Damesingle:  
T. Villadsen - D. Jille  18/21 - 18/21 
1. Herresingle:  
A. Antonsen - V. Svendsen  21/17 - 21/7
2. Herresingle:  
D. K. Kristensen - R. Must  21/19 - 14/21 - 6/21
Damedouble:  
A. K. Hansen / E. Furbo 
C. Nistad / Y. Lei
 16/21 - 14/21 
Herredouble:  
K. Antonsen / P. Seerup
Z. Durkinjak / J. Arends
 15/21 - 22/20 - 15/21

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive