Badmintonligaen

1.

SKO 27
2.  SSB 20
3. VEB 17
4. AB 15
5. TSS 15
6. GSB 11
7. GEN 10
8. HBK 9
9. OBK 8
10. VB 3

1. Division

1. KMB 6
2. LLB 5
3. LAN 4
4. AAB 3
5. IKS 3
6.  SKB 2 3
7.  SSB 2 0
8.  VB 2 0

Seneste blogindlæg

Steen Schleicher Pedersen

Før VM - Jeg forstår ikke!

Fredag, 24 Juli 2015

Er der stadig medaljechance?

Mandag, 27 april 2015
Thomas Fenger

India Open - Kvartfinale

Fredag, 01 april 2016

All England : Jan Ø - Lin Dan

Fredag, 11 marts 2016

Turneringer:

* * *

 

6-11 marts:

Yonex German Open

Resultater

 

8-11 marts:

53 Portuguese International

Resultater

 

14-18 marts:

Yonex All England Open

Resultater

 

15-18 marts:

KaBal International Karviná

Resultater 

 

27-1 april:

Orleans Masters

Resultater 

 

29-1 april:

Victor Croatian International

Resultater 

 

 * * *

Badmintonshoppen på Instagram

Nyheder fra Badminton Danmark

Nyheder fra BWF

Nyheder fra Badmintonbladet

Fejl
  • Fejl under indlæsning af feed data

DBF

Værløse - Odense OBK - Ligakvalifikation 4-3

Mixeddouble: Tirsdag 19.00

M. Mikkelsen / M. Surrow
R. Eidestedt / C. Juel

 21/19 - 21/13
Damesingle:  
J. D. Jakobsen - A. Mikkelä
 21/23 - 21/9 - 17/21
1. Herresingle:  
R. Messerschmidt - S. Rasmussen  21/12 - 21/17
2. Herresingle:  
D. J. Holm - P. Bjerregaard  18/21 - 21/18 - 16/21
Damedouble:  
S. Lundgaard / J. Finne-Ipsen
C. Martens / A. Högström
 21/9 - 21/14
Herredouble:  
S. Olesen / N. Overgaard
E. Hybel / F. Søgaard
 9/21 - 19/21
Mixeddouble: GOLDEN SET

M. Mikkelsen / M. Surrow
F. Søgaard / A. Högström

 21/19

 

Skovshoved - Gentofte 6-0 KVARTFINALE 2 - Skovshoved videre til semifinaler!

Mixeddouble: Mandag 19:00

M. P. Kolding / C. Pedersen
F. Colberg / I. Købke

 21/13 - 21/11
Damesingle:  
M. Poulsen - L. Christophersen  21/10 - 21/16
1. Herresingle:  
E. Holst - J. Eipe  21/0 - 21/0
2. Herresingle:  
R. Gemke - M. Christophersen  21/0 - 21/0
Damedouble:  
K. R. Juhl / S. Thygesen
J. O. Jensen / C. Overgaard
 21/1 - 21/5
Herredouble:  
C. Mogensen / M. Conrad-Petersen
J. Laugesen / J. Eipe
 21/14 - 21/11

Langhøj - Lillerød - Ligakvalifikation 4-3

Mixeddouble: Tirsdag 19.00

M. Bue / K. Ryshova
N. Engholt / A. Nielsen

 24/22 - 22/20
Damesingle:  
D. Putri - I. A. Andersen
 17/21 - 21/18 - 17/21
1. Herresingle:  
C. L. Thomsen - K. Andersen  21/15 - 21/6
2. Herresingle:  
M. Ludik - T. Laa  21/10 - 11/21 - 17/21
Damedouble:  
L. Sarosi / T. Svabikova
S. Nielsen / T. Baun 
 21/23 - 19/21
Herredouble:  
A. Cwalina / R. Bonde
N. W. Carlsen / M. Mortensen
 21/6 - 21/18 
Mixeddouble: GOLDEN SET

A. Cwalina / T. Svabikova
N. Engholt / A. Nielsen

 21/16

 

Solrød Strand - Højbjerg 1-3 KVARTFINALE 2 - Højbjerg videre til semifinaler!

Mixeddouble: Mandag 19:00

N. Nøhr / M. F. Sørensen
M. Bay-Schmidt / A. Bøje

 13/21 - 13/21
Damesingle:  
M. Blichfeldt - I. Bergstein  21/12 - 21/7
1. Herresingle:  
H-K. S. Vittinghus - K. Dinesen  21/10 - 2/2
2. Herresingle:  
R. Fladberg - J. Toft  
Damedouble:  
E. Karlsson / J. Magnusson 
M. L. Steffensen / G. Bøje
 21/17 - 21/23 - 21/23
Herredouble:  
J. B. Madsen / T. Christiansen
O. Leydon-Davis / A. S. Rasmussen
 14/21 - 12/21

FacebookFacebook
GoogleShareGoogleShare
MySpaceMySpace
TwitterTwitter
WindowsLiveWindowsLive